ÖĞRETMENLERİMİZ


“…viyola çalışının belirgin özellikleri, anlatımda gösterdiği tam berraklık ve coşku,…Çok önemli bir olay!…” - Frankfurter Allgemeine

Tatjana Masurenko, Rusya’da doğdu, ilk müzik eğitimini Petersburg’daki Özel Eğitim Müzik Okulu ve Devlet Konservatuvarı’nda aldı. Henüz öğrenci iken Rusya’nın önde gelen orkestraları eşliğinde konserler verdi.

1991 yılında Almanya’ya yerleşti ve çalışmalarını Detmold Hochschule für Musik’de Kim Kashkashian ve Nobuko Imai ile sürdürdü. Masurenko’nun sanatsal gelişiminde son etkili kişiler Boris Pergamenschikow, Paul Badura-Skoda ve György Kurtag oldu. Bir çok uluslararası yarışmada ödüller kazandı. Bunlardan bazıları İngiltere’de uluslararası “Lionel Tertis” Viyola yarışması, Almanya’da uluslararası Markneukirchen Viyola yarışması ve Moskova’da uluslararası “Yuri Bashmet” Viyola yarışmasıdır ki bunlar onu günümüzün önde gelen viyolacılarından biri yapmaktadır.

Avrupa, Asya, ABD ve Rusya’da bir çok orkestra ile solo konserler verdi. Örneğin NDR Radio-Philharmonie, Gewandhausorchester Leipzig, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, St.Petersburg Philharmonics, Hongkong Symphony Orchestra, Thomanerchor Leipzig. Ayrıca Boris Pergamenschikow, Christian Tetzlaff, Lars Vogt, Isabelle van Keulen, Jan Vogler and the Vogler-Quartett ile birlikte konserler verdi. Bu konserlerde Marek Janowski, Eiji Oue, Herbert Blomstedt ,Georg Christoph Biller ve Peter Oundjan gibi şeflerle çalıştı.

1996 yılından bu yana Marlboro Music Festival’i, İngiltere’de (Prussia Cove ve Hindemith Festival London), İrlanda’da West Cork Festival’i, Hollanda’da Delft Chamber Music Festival’i, Almanya’da “Spannungen” Festival’i, ile Schloss Moritzburg ve ECMA, Rusya Petersburg’da “Schubertiaden”e katılmaktadır. Mesleğindeki yükselişini Batı Alman Radyo’su (WDR), Kuzey Alman Radyo’su (NDR), Deutschland Radio Berlin’de ve Wigmore Hall (Londra), Berlin Filarmoni Küçük Salonu’nda pekiştirmiştir. Tatjana Masurenko konserlerinin yanı sıra Almanya’nın en eski müzik okulu olan “F. Mendelssohn-Bartholdy” Hochschule für Musik Leipzig’de viyola profesörü olarak Almanya, ABD, Türkiye ve Rusya’da master kursları yapmaktadır.

G.A. Benda’nın viyola konçertosunu seslendirdiği ilk CD kaydı için “Fono-Forum”da şöyle yazılmıştır :

“…Genç Rus viyolacı Tatjana Masurenko önemli bir keşif. Çalınış gerçekten inandırıcı, ses çok güzel, teknik çok parlak…”

“…Tatjana Masurenko günümüzün en yaratıcı viyolacılarından biri…” - Nobuko Imai